region stockholmlogo xsmall

Get2Gether - Getyoga

Beskrivning

Getyoga för kropp och själ

Getyoga är en form av träning som främjar välmående och rörlighet i en endorfinberikande naturmiljö. Du tränar smidighet, balans och styrka helt utifrån egna förutsättningar. Mötet med våra mycket tama och sociala getter har också en stressreducerande och ångestlindrnde effekt. Därför välkomnar vi deltagare som söker en aktivitet för att komma i rörelse, komma ut i naturen samt önskar hitta vägar till fysisk och mental återhämtning.
Aktiviteten ges av certifierad yogainstruktör och erbjuds två gånger i veckan under månaderna maj till oktober. Ett pass pågår i ca 60 minuter. Vi rekommenderar att du tar med dig egen yogamatta.

Specifika detaljer

Intensitet Måttlig
Träningsform Rörlighet, Balans
Aktivitetsform Ledarledd
Arrangör/ledare på olika språk Engelska, Svenska
Aktivitet för olika målgrupper Äldre >65 år, Vuxen >20 år, Ungdom 16-19 år, Barn 13-15 år, Familj, Nyblivna mammor
Aktivitet för olika kön Alla

Område

Lidingö
Skapad av
Get2Gether (2)
Arrangörsinformation Föreningen Get2Gether drivs med syfte att möjliggöra möten mellan djur och människor samt skapa välmående genom vistelse och rörelseaktiviteter i naturen. Vi har vår hemvist på Lidingö men arrangerar getyoga både på Lidingö och i Upplands Väsby under sommaren. Våra getter är mycket tama och tillgivna och bjuder på positiva upplevelser genom allt från taktil beröring till ökad rörelseaktivitet.
Certifierad Ja
FaR-ansvarig E-post kadiliis.reemets@gmail.com
FaR-ansvarig Telefon 076-2979011
Ordinarie kostnad per tillfälle (kr) 200
Ordinarie kostnad per månad (kr) 800
Ordinarie kostnad per termin (kr) 1600
Ordinarie kostnad per år (kr) 3200
Ordinarie kostnad klippkort 10 ggr (kr) 1500
FaR-erbjudande 1350 för ett klippkort för 10 ggr.